Денталната имплантология (поставянето на зъбни импланти) набра голяма популярност в България през последните 10 години и вече е част от ежедневната практика на голям брой дентални специалисти.
Все още обаче съществуват редица митове за тази сфера на денталната медицина. Било заради липсата на ясни стандарти за квалификация на практикуващите дентална имплантология, било заради ограничени финансови ресурси на пациентите или поради друга причина.
Ние, в Dentaid България обаче вярваме, че хората заслужават достъп до адекватна информация за своето орално здраве, за да взимат правилните решения за усмивките си. Наша цел е да подобрим оралното здраве на всички хора и я осъществяваме не само чрез продуктите си, но и като споделяме част от опита си и ви срещаме с отбрани дентални експерти. Такъв е д-р Костадин Харалампиев, собственик на Mint Clinic, дентална клиника в София. Той притежава над 16 години опит в зъболекарската дейност, като от 10 години се фокусира върху денталната имплантология и пародонтология.
С него се срещаме, за да развенчаем заедно 8 важни мита от света на денталната имплантология. Ето какво го попитахме.
Здравейте, д-р Харалампиев. Кажете най-напред, боли ли да си поставиш дентални импланти?
Категорично, не! Денталните импланти се поставят под местна анестезия. Това е същата упойка, която се използва при направа на пломба, канално лечение или вадене на зъб. При по-продължителни манипулации пък процедури могат да се извършват и под седация (медицински сън), което значително повишава комфорта на пациентите.
А възможно ли е организмът на човек да отхвърли вече поставен зъбен имплант?
Отново, не! За нас, специалистите по дентална имплантология, все още е необяснимо защо този мит е толкова широко разпространен. Световната наука отдавна е излязла с категоричното становище: НЕ, ОРГАНИЗМЪТ НЕ ОТХВЪРЛЯ ИМПЛАНТИТЕ.
Доколко здравето на венците е важно за възстановяването след стоматологична операция?
Здравето на венците е от първостепенно значение. То играе ключова роля не само след възстановяване след операцията, но и в дългосрочен план. Колкото и да се подобряват имплантите и техниките за лечение, здравето на тъканите около венците е и винаги ще бъде ключов фактор.
В нашата клиника ежедневно извършваме хирургически манипулации и за нас е изключително важно да можем да помогнем на пациентите си да се възстановяват бързо след интервенция. Ето защо препоръчваме серията за орална хигиена Perio-Aid. Продуктите съдържат хлорхексидин, който спомага за възстановяването на венците, както и в борбата и контрола на плаката. Perio-Aid дават много бързи и видими резултати, които се забелязват от пациентите. И не на последно място, продуктите са с приятен вкус.
А доколко денталната имплантология е нещо ново и до колко е вид мода?
Имплантологията със сигурност не е нещо ново, нито е екзотична мода. Всъщност тя претърпява десетилетия на бурно развитие, както на академично ниво, така и в ежедневната практика на милиони дентални лекари по света. На практика, тя е една от най-изследваните и развити области в денталната медицина.
Поставянето на дентални импланти само козметична функция ли има?
Сред не малко пациенти битува митът, че щом не харесват зъбите си, могат да ги извадят, да ги заместят с импланти и да се сдобият с „холивудска усмивка”. На практика обаче поставянето на дентални импланти не е козметично-естетична процедура. Титаниевите винтове, които слагаме в костта, нямат нищо общо с естетиката. Всъщност имплантологията позволява по безпрецедентен начин да бъдат лекувани тежки състояния, довели до загуба на зъби. Това е начинът, по който осигуряваме здрава основа за красиво направени върху нея зъби.
Наистина ли лечението с дентални импланти има по-висока успеваемост?
Да. Цифрите говорят сами за себе си, а дългосрочната успеваемост на имплантите е 92% до 96%, което е значително по-високо от всички останали алтернативи.
Имат ли срок на годност имплантите?
Не, нямат. Всъщност, ако са изработени от висококачествен титан с медицинска степен на пречистеност, имплантите са устойчиви във времето далеч над предела на човешкия живот. Техният „срок на годност“ се определя от грижата за тъканите, които ги подържат в устата.
Денталната имплантология най-скъпото лечение ли е?
Не е задължително. Оценката на дългосрочния ефект от имплантологично лечение често показва, че то не е най-скъпата алтернатива дори във финансово измерение. Когато правим оценка на едно лечение, важно е да имаме предвид освен цената му, също фактори като минимизиране на времето, прекарано на зъболекарския стол, и дългосрочно подобрено качество на живот. Щом осъзнаем тях, не остава нищо друго, освен да кажем WOW!
За д-р Костадин Харалампиев
Д-р Костадин Харалампиев е собственик на дентална клиника Mint Clinic в София. Притежава над 16 години опит в денталната медицина, като през последните 10 години специализира в областта на денталната имплантология и пародонтология.
Той е магистър по дентална медицина от Медицински Университет, гр. София. Участвал е в теоретично-практични курсове на проф. д-р Манфред Ланг - Германия, проф. д-р Андре Саадун - Франция, д-р Морис Салама - САЩ, д-р Оливие Бурено - Франция, д-р Мишел Бравар - Франция, д-р Михаел Вайс - Германия, д-р Бранимир Кирилов, д-р Кирил Динов и др.
Член е на БЗС от 2003 г., на ADA (American Dental Asocciation) от 2010 г. и на Управителния Съвет на Клуба по Имплантология – сдружение с идеална цел, което осъществява дейности за развитието и популяризирането на денталната имплантология в България.