Бременността е деликатен период, а още по-деликатно е поддържането на добро орално здраве.
Знаем ли обаче защо грижата за зъбите и венците е толкова важна през най-деликатните 9 месеца? Какви специални грижи да полагат бременните дами, за да запазят красивите си усмивки? Какво е позволено и какво не?
На тези и още въпроси отговаря д-р Теодора Таргова, лекар по дентална медицина с над 20 години опит, специалист по парадонтология и заболявания на оралната лигавица.
Здравейте, д-р Таргова, кажете ни какви орални проблеми най-често срещат бременните жени?
Много бременни жени забелязват промяна във венците си като зачервяване, кървене или подуване. Това се нарича „гингивит на бременността“ и започва още през втория месец на бременността. Достига пика си през осмия месец и намалява след раждането на бебето.
Гингивитът на бременността се среща най-често в предната част на устата и ако не се третира, може да предизвика пародонтит (засягане на костта). Парадонтитът от своя страна може да повлияе на целия организъм и при усложнения да се стигне до преждевременно раждане, поднормено тегло на новороденото, а в най-тежките случаи дори пре-еклампсия.
Ето защо превантивният преглед при стоматолог е жизнено важен още в началото на бременността, а когато е възможно, и преди това.
Защо бременните жени са склонни към развитие на гингивит?
Една от причините е повишеното ниво на хормони. През бременността нивото на прогестерон в тялото е до 10 пъти по-високо от нормалното. Това засилва растежа на някои бактерии, които причиняват гингивит. Имунната система също работи по-различно през бременността.
За да избегнат развитие на гингивит, на бременните жени препоръчвам да използват специална серия продукти за хора с чувствителни венци като VITIS Gingival. Тези паста за зъби и вода за уста нe съдържат хлорхексидин и са подходящи за ежедневна употреба дори от хора с хормонални проблеми. Осигуряват максимална грижа за чувствителните венци и намаляват натрупването на бактериална плака (биофилм). Не съдържат алкохол и са с приятен ментов вкус.
А какво е гранулом на бременността и опасен ли е той?
Между 2% и 10% от бременните жени страдат от гранулом при бременността, известен още като пиогенен гранулом или тумор на бременността. Той не е опасен, но може да причини дискомфорт. Обикновено се развива през втория триместър и представлява червени възли (възелчета, нодули), които се намират близо до линията на венците – марго гингивалис – близо до зъба, но могат да са и другаде по гингивата. Тези израстъци кървят лесно и могат да бъдат язва или кора – круста /много рядко/. Грануломите на бременността обикновено са прикрепени към венеца или лигавицата чрез тясно стебло – краче от тъкан.
Причината за грануломите на бременността не е известна, но лошата устна хигиена е основен фактор. Грануломите обикновено изчезват след раждането, но нелекуването често води до развитие на локализиран пародонтит!
За какво още бременните жени трябва да внимават по отношение на своето орално здраве?
Жените с тежко сутрешно гадене трябва да внимават за ерозиране на емайла на оралните повърхности на предните зъби. Не трябва да мият с четка зъбите си веднага след повръщане, защото киселината в устата помага процеса на ерозиране. Преди четкане устата трябва да се изплаква с вода за уста, за да се намали нивото на киселинност (pH) в устата. Миенето на зъбите трябва да е един час по-късно. В такива ситуации препоръчвам на бременните жени да се свържат със своя стоматолог за конкретни съвети.
През първия триместър, заедно с гаденето жените могат да забележат и прекомерна слюнка. По-сериозен проблем обаче е, ако възникне сухота в устата. С нея се справяме чрез прием на повече течности, като често препоръчвам и продуктите на Dentaid - Xeros, специално разработени при сухота в устата. Желателна е също консултация с акушер-гинеколог и при необходимост изследване на кръвната захар и кръвното налягане.
Как можем да избегнем тези проблеми? Кои са стъпките за перфектна орална хигиена през бременността?
Задължително е миенето на зъбите с четка поне 2 пъти на ден за по 2 мин. и употреба на подходяща паста за зъби за чувствителни венци. Антиплаковото изплакване на устата с вода за уста VITIS Gingival също контролира възпалението на венците.
По време на бременност зъболекарят задължително трябва да провери здравето на венците на жената. Гингивитът при бременност се лекува с професионално почистване, но корективните лечения като пародонтална хирургия се отлагат за след раждането. При тежки случаи може да се наложат екстракции или лечение с дентални лазери.
А каква допълнителна грижа да полагаме за зъбите и венците си?
Силно препоръчвам използването не само на ръчна или ултразвукова четка, но също на интердентална четка или конец за зъби. Без интердентална четка, почистваме едва 40% от съзъбието си и се натрупва храна и плака в междузъбните пространства. Това спомага развитието на гингивит, който да се поддържа във времето.
А как се използват интердентални четки? Може би много хора не знаят.
Интерденталните четки са с различен размер, затова зъболекар трябва да избере подходящата. Четките Interprox са много удобни, защото имат възможност за извиване на четката в областта на дръжката, както и в областта на самата четка.
Във фронталните участъци интерденталните четки се използват изправени, а в проксималните участъци трябва да са под ъгъл. С тях се почистват междузъбните пространства от външната и вътрешната страна, като са достатъчни само 2 влизания.
Как още можем да подобрим оралното си здраве през бременността?
Положително влияе поддържането на балансирана и питателна диета с протеини, калций и витамини А, С и D, както и посещаването на пренатални класове. Ако е предписано от лекар или медицинска сестра, може да се приемат добавки с фолиева киселина и желязо. Употребата на тютюневи изделия, пасивното пушене, приема на алкохол и лекарства без предписание трябва да се преустанови.
Безопасно ли е да посещаваме стоматолога си през бременността?
Разбира се. Стоматологът трябва да знае дали пациентката му е бременна и кога е датата на термина ú.
Най-подходящото време за рутинни дентални грижи е вторият триместър. След 20-та седмица обаче жените не трябва да лежат по гръб за дълги периоди от време, защото може да се окаже натиск върху големите кръвоносни съдове и да се предизвикат промени в циркулацията на кръвта. В този период се използва специфична поза на денталния стол.
Може ли да се приемат лекарства по време на бременността?
В идеалния случай и особено през първия триместър не трябва да се приемат никакви лекарства, с изключение на предписаните от наблюдаващия акушер-гинеколог. Приемът е допустим, когато ползите от лекарството надвишават рисковете от употребата им.
Дентални лекарства се приемат по време на бременност, но успокоителни и определени антибиотици трябва да се избягват. Всеки стоматолог е длъжен да знае кои лекарства са допустими и кои не по време на бременност.
А вярно ли е, че бременните жени губят по зъб за всяко дете?
Това е мит. Калцият за бебето не е „взаимстван или откраднат“ от костите и зъбите на майката. Ако бъдещата майка спазва добра орална хигиена, няма по-голяма вероятност за развитие на кариеси или загуба на зъби.
Загуба на зъб може да възникне при нетретиран парадонтит, който засяга здравето на венците, но и зъбозадържащия апарат.
Какво е Вашето златно правило за красива усмивка?
Няма нищо по-хубаво от перфектно поддържаната усмивка и естественото съзъбие.
За д-р Теодора Таргова
Д-р Теодора Таргова е лекар по дентална медицина с над 20 години опит. Работи в гр. Варна, Медицински комплекс „Младост“ в практика за специализирана дентална помощ. Тя е преподавала във Факултета по дентална медицина и Медициски Колеж в гр. Варна и е специалист по парадонтология и заболявания на оралната лигавица. В практиката си се стреми пациентите ú да запазват естественото си съзъбие винаги, когато е възможно.
Д-р Таргова непрекъснато обогатява професионалния си опит, като взима участие в различни курсове и семинари при известни български и чуждестранни лекари по дентална медицина, следи научните публикации на български и чужди автори, с публикации в български и чужди научни списания.